Jason Doyle po sedmi letech opět vítězem

Jason Doyle se po dlouhém čekání dočkal. Poslední závod FIM Speedway GP, kde stanul na nejvyšším stupni vítězů, byl pro něj v roce 2017. Od té doby na své vítězství čekal a v sobotu večer se mu to podařilo – a to před téměř 50 000 publikem.

Závodu předcházel program ve fan zoně nedaleko stadionu. Tam se konala nejen autogramiáda všech jezdců SGP, ale také autogramiáda jezdců firmy BOLL a tradiční Monster autogramiáda, které předcházela exhibice italských jezdců na motocyklech. Představen byl i film Furiosa, který půjde v následujících dnech do kin. 

V 18:45 začal slavnostní nástup, kdy všichni jezdci přivítali zaplněný PGE Narodowy z vozů značky Mercedes, odkud putovali na tradiční podium pro slavnostní zahájení. Hymna se tentokrát obešla bez zpěváka, tu obstaral obrovský dav. Poté následovala první jízda závodu, kde se hned schýlilo k dramatu. Jason Doyle atakoval Lebeděvse hned po startu, Lotyš upadl na dráhu a jízda se musela opakovat. 

Ve čtvrté jízdě došlo k pohybu na startu, ale rozhodčí nechal jízdu bez zastavení a následně dostal Kubera pro další jízdy varování. Wozńiak a Bewley se přetahovali o vítězství, ale z boje vyšel lépe Wozńiak, kterého do cíle vedl hurónský hukot fanoušků. V páté jízdě se měl opět představit Madsen, ale nestihl dvouminutový limit a na startu ho vystřídal první náhradník Kowalski. Jízdu s velkým náskokem vyhrál Woffinden.

Jan Kvěch svou první jízdu dokončil na třetím místě, ale chuť si spravil hned v té následující. V šesté jízdě měl opravdu raketový start a s velkým náskokem porazil Lindgrena, Huckenbecka i divokou kartu Cierniaka. Jeho radost po dojetí jízdy byla viditelná. V následující jízdě měl podobně raketový start i Jack Holder, ale své prvenství nakonec nezvládl pohlídat. Dostal se před něj nejen Doyle, ale v závěru jízdy i Michelsen. 

Osmé jízdě dominoval Martin Vaculík, ale za ním se svedl souboj o další příčky. Boj byl dokončen až při projetí cílem, kdy Lambert a Zmarzlik dojeli téměř stejně…přesto byl Lambert o chviličku rychlejší a bral dva body. V deváté jízdě český jezdec příliš dobře neodstartoval a propadl se na poslední místo. Zkoušel na své soupeře najít recept z venku, ale nevyšlo to a na kontě se mu tak objevila první nula.

I desátá jízda předvedla skvělou podívanou. Zmarzlik s Huckenbeckem si první místo nedarovali, vítězně z jízdy nakonec vyšel polský jezdec. Ve třinácté jízdě neodstartoval Fredrik Lindgren, kterého zradil motocykl a musel hned po startu z jízdy odstoupit. V šestnácté jízdě se povedlo Honzovi ukořistit další bod, když porazil Woffindena. Ve své poslední jízdě však dojel poslední a celkový počet bodů, který činil součet pět, na semifinále nestačil. Přesto Jan Kvěch předvedl opět zajímavé souboje a opět dokázal, že v Grand Prix není jen do počtu. 

V prvním semifinále se před plným stadionem ve Varšavě postavil na start Jason Doyle, Kai Huckenbeck, Robert Lambert a Jack Holder. A opět poměrně agresivní jízd od australského jezdce. Tentokrát šlo o kontakt s Kai Huckebeckem, který tvrdě dopadl na dráhu. To už přítomí fanoušci komentovali nespokojeným pískotem. Když rozhodčí závodu rozhodl restart se všemi jezdci, pískot ještě více umocnil. Kai Huckenbeck do opakované jízda ale již nenastoupil a nejlépe dopadl Doyle, za ním Lambert. 

V druhém semifinále byli Bartosz Zmarzlik, Dan Bewley, Szymon Wozniak a Martin Vaculík. Nejlépe dopadl Zmarzlik, což fanoušci ocenili velkými ovacemi. Po velkém souboji nakonec postupové místo vybojoval Martin Vaculík. 

Přítomní ve finále doufali ve vítězství Bartosze Zmarzlika, ale Jason Doyle mu nedal téměř žádnou šanci. Cílem projel jako první a při oslavě nakonec na dráhu upadl a zahodil svůj motocykl. Druhý cílem projel Zmarzlik a třetí místo patřilo Lambertovi. Martin Vaculík skončil na čtvrtém místě. 

Bylo to trochu trapné spadnout, ale koho to zajímá, když vyhrajete GP?! Možná, že kdybych byl poslední a otočil to, bylo by to trochu jiné,” okomentoval závěr finále Doyle. Jakmile jsem odstartoval, věděl jsem, že musím zajet ty koleje zevnitř a doufal jsem, že neudělám chybu. Cítil jsem, že tlak stoupá, ale věděl jsem, že s motorkou, kterou jsem dnes večer měl, jsem v bezpečných rukou,” dodal Australan.

Výsledky:
1. Jason Doyle – 20 (3,3,2,3,3,3,3) 
2. Bartosz Zmarzlik – 15 (3,1,3,1,2,3,2) 
3. Robert Lambert – 12 (3,2,1,2,1,2,1) 
4. Martin Vaculík – 14 (1,3,2,3,3,2,0) 
5. Jack Holder – 11 (1,1,3,3,2,1) 
6. Daniel Bewley – 9 (2,2,3,0,1,1) 
7. Szymon Woźniak – 9 (3,0,2,2,2,0) 
8. Kai Huckenbeck – 9 (2,1,2,1,3,F/N) 
9. Mikkel Michelsen – 8 (2,2,1,3,0) 
10. Fredrik Lindgren – 7 (1,2,3,R,1)
11. Tai Woffinden – 6 (2,3,0,0,1) 
12. Andžejs Lebeděvs – 6 (0,1,1,2,2) 
13. Jan Kvěch – 5 (1,3,0,1,0) 
14. Mateusz Cierniak – 3 (0,0,0,0,3) 
15. Dominik Kubera – 2 (0,0,0,2,0) 
16. Leon Madsen – 2 (0,M,1,1,0) 
17. Bartłomiej Kowalski – 0 (0) 
18. Damian Ratajczak – nestartoval

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*