Kvalifikační kolo SGP v Žarnovici předvedlo skvělou podívanou

Ač většinu českého národa dnes zajímalo nejvíce hokejové semifinále, plochodrážní fandové měli na dnešní den program téměř jasný. Někteří odcestovali do slovenské Žarnovice podpořit Václava Milíka a Adama Bednáře, ti druzí pak s napětím sledovali souboj o 4 postupové příčky v italském Lonigu online. 

Slovenská Žarnovica hostila jedno z kol SGP kvalifikace, kam byli nominování z České republiky Václav Milík a Adam Bubba Bednář. Od 12 hodin odstartovala autogramiáda jezdců, na stadionu nechyběl ani legendární Greg Hancock. Krátce před 14 hodinou již byla zaplněna nejen hlavní tribuna na startu, ale i ta protilehlá. Velkým lákadlem byla také účast domácího jezdce Martina Vaculíka, jehož fanoušci v jeho tričkách rozzářili místa na tribunách.

Bohužel však slovenský jezdec na své soupeře nestačil. Skončil na pátém a tedy nepostupovém místě. “Osudným” se mu stal zejména defekt v jeho třetí jízdě, který ho připravil o další důležité body. Přesto nemuseli být slovenští fanoušci zklamaní, Maťo je stálým jezdcem FIM Speedway Grand Prix a má tak velkou šanci se v šampionátu udržet na příčkách, které mu zajistí přímý postup do dalšího roku.

To však neplatilo pro české jezdce, kteří se však k postupovým příčkám nepřiblížili. Zatímco u Adama šlo spíše o zkušenosti, protože jeho hlavním cílem jsou především závody SGP2, Václav měl na postup políčeno. Jenže z osmé příčky k němu měl poměrně daleko a tak se zdá, že mu závody FIM Speedway Grand Prix opět uniknou. Václav přitom nejel špatně, čtyřikrát skončil na druhém místě a pouze jednou na místě třetím. Jenže v takto nabité konkurenci druhá místa prostě nestačí. 

Adam Bubba Bednář dokázal jednu jízdu vyhrál, ale štěstěna mu nepřála hned v úvodu závodu. Šlo o technické potíže na motocyklu, kdy ho jednou zradil řetěz a podruhé motor. Poté sice vybojoval celkem šest bodů, ale to již bylo jasné, že to na postup stačit rozhodně nebude. Jan Jeníček, který byl na pozici náhradníka se svezl jednou a vybojoval jeden bod. 

Závod vyhrál Anders Thomsen, druhý skončil Patryk Dudek a třetí Brady Kurz, který se rozjížděl s Robertem Lambertem. Ten skončil na čtvrtém místě a s napětím musel čekat až do večera, až bude jasné, zda mu po kvalifikačním kole v Lonigu bude čtvrtá příčka na postup stačit nebo nikoliv. Radovat se nakonec mohl, když ze svého čtvrtého místa nakonec postoupil poté, co Jan Kvěch obsadil v Lonigu první příčku.

Lambert byl na výkonu Jana Kvěcha poměrně závislý. Brit by postoupil jen v případě, že by Kvěch skončil nejhůře čtvrtý. Jinak by Česko mělo možnost do Pardubic na SGP Challenge nominovat domácí divokou kartu a tím pádem by Lambert musel své místo přenechat některému z českých jezdců. Jenže Jankovi se dařilo a tak mohl Robert, ač se zpožděním, slavit také.

Stadion Žarnovica spolu s pořadateli dnešního závodu i dnes dokázali, že jde o plochodrážní stadion, který je připraven na velké závody. Vše bylo skvěle zorganizováno a závody si všichni přítomní užili nezávisle na tom, zda jejich favorit postoupil či ne. 

Výsledky:
1. Anders Thomsen – 14 (3,3,3,2,3)
2. Patryk Dudek – 13 (2,3,3,3,2)
3. Brady Kurtz – 12+3 (1,3,2,3,3) 
4. Robert Lambert – 12+2 (3,2,3,1,3)
5. Martin Vaculík – 10 (3,1,R,3,3)
6. Luke Becker – 10 (3,2,0,3,2)
7. Oliver Berntzon – 9 (2,3,2,2,0)
8. Václav Milík – 9 (2,1,2,2,2)
9. Adam Bubba Bednář – 6 (R,F,3,1,2)
10. Matic Ivačič – 6 (1,2,2,0,1)
11. Jevgenij Kostygovs – 5 (2,0,0,2,1)
12. Norick Blödorn – 5 (0,2,1,1,1)
13. Antti Vuolas – 3 (0,1,1,0,1)
14. Andrej Karpov – 3 (1,T,1,1,R)
15. Jakub Valkovič – 1 (1,0,0,0,0)
16. Andrei Popa – 1 (0,0,1,d,0)
17. Jan Jeníček – 1 (1)

Text: Jiří Taraba
Foto: Martin Mesiarik

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*