Dánové svou pozici favoritů potvrdili

Dnes na Svítkově začaly burácet motocykly dříve než je zvykem. Už v 9:30 začala první jízda závodu skupiny B v závodě ME družstev, které nemá příliš dlouhou historii. Formát závodu spatřil světlo světa v roce 2022 a letos jde tak o druhý ročník tohoto šampionátu.
Dánský tým byl nepsaným favoritem dnešního závodu, ale důležitý byl i fakt, kdo postoupí z druhého místa. Jestli bude místo patřit Švédům ze skupiny A a nebo postoupí někdo z Pardubic. Čeští fanoušci si samozřejmě přáli jediné.

Počasí na Svítkově nenasvědčovalo tomu, že by závodu mělo bránit. Na hlavní tribuně se sešli zejména skalní fanoušci ploché dráhy, ale bohužel jich nebylo tolik, kolik by si takový závod zasloužil. Bez nástupu se začalo ihned v půl desáté a do první jízdy nastoupil Václav Milík. Nestačil pouze na Michelsena a start pro český tým nebyl vůbec špatný. Ale v další jízdě přišlo první zaškobrtnutí, Petru Chlupáčovi praskl řetěz a jízdu nemohl dokončit. Do další jízdy nastoupil Jan Kvěch, u kterého fanoušci čekali vysoké bodové zisky. Ale to se bohužel nenaplnilo. Honza se dral, ale na Ellise a Lyagera nestačil. Dva body dovezl ve čtvrté jízdě Eduard Krčmář, který se tímto lehce dotáhl na Velkou Británii.

Mezitím Dánové ukazovali pod vedením Nickiho Pedersena fenomenální formu. V celém dánském týmu se nenašel jediný slabší výkon jakéhokoliv jezdce, který by body nepřivezl. Nakonec si tým dovezl celkem 49 bodů (což je dokonce více než měl polský tým ve skupině A, a tím pádem i první místo a přímý postup do Stralsundu. Z polského Gdaňsku bylo jasné, že druhý tým musí mít více než 31 bodů, aby se o postup mohl ucházet. Do druhé série jízd se zdálo, že český ani britský tým takového bodového zisku nedosáhne, i přesto, že Petra Chlupáče nahradil Daniel Klíma, který ovšem také nedovezl žádný bod. Ukrajinští jezdci byli ze hry již po druhé sérii, kdy dovezli za celý průběh pouze dva body a závod nakonec dokončili s šestibodovým ziskem.
Eduard Krčmář a Václav Milík byli ve velmi dobré formě, oba z dalších jízd dovezli dva cenné body. V jízdě s číslem 11 bojoval Chlupáč o každý bod a v druhé zatáčce nezvládl svůj motocykl a upadl na trať. Petrovi se naštěstí nic nestalo, ale na konto českého týmu se připsala první nula. Pak následovaly dvě jízdy, v které hrál hlavní roli Václav Milík. Ten nejenže dokázal srovnat s Brity bodové skóre, ale dokonce je zvládl ve třinácté jízdě bodově předstihnout. Jenže nasazený Bewley do další jízdy na nic nečekal a na český tým se opět dotáhl. Daniel Klíma, který znovu nahradil Petra Chlupáče, dovezl jeden bod. Když Eduard Krčmář v jízdě patnácté dovezl další dva body a Britové ztráceli jeden bod, naděje na postup pro český tým začaly stoupat. Co čert nechtěl…v šestnácté jízdě došlo k dalšímu pádu a opět na straně Čechů. Tentokrát upadl Jan Kvěch a ač se mohlo zdát, že se dostal do kontaktu s Marko Levishynem, rozhodčí závodu Piotr Lis rozhodl, že viníkem pádu je sám Kvěch a z opakované jízdy byl vyloučen. To pro český tým nevypadalo dobře.

Do nasazených jízd byl Zdeňkem Schneiderwindem dvakrát zvolen Václav Milík, kterého měl v jízdě osmnácté doplnit Jan Kvěch a v jízdě devatenácté Eduard Krčmář. Pardubický jezdec začal nejlépe jak mohl, skvělá jízda znamenala pro český tým tři body a opět došlo k vyrovnání s britským týmem. Jan Kvěch však opravdu neměl svůj den a ze své jízdy dovezl nulu. Eduard Krčmář v devatenácté jízdě raketově vystartoval a chopil se první příčky. Hlavní tribuna ožila a slánského jezdce hnala do cíle fantastická atmosféra. Bohužel ho však předstihl Rasmus Jensen a Eduard dovezl dva body. Stále však nebylo nic ztraceno, protože Eda svým ziskem znovu srovnal skóre. Konečnou jízdu opět uzavíral Václav Milík. Ač Václav celý závod držel skvělou formu, v poslední rozhodující jízdě dojel druhý a bohužel až po Bewleym. To rozhodlo o postupu Velké Británie do finálového závodu. Český tým skončil na třetím místě a o pouhý bod na nepostupové příčce.

Výsledky:
1. Dánsko – 49 bodů
5 Mikkel Michelsen – 11 (3,3,3,2)
6 Rasmus Jensen – 13 (3,3,1,3,3)
7 Frederik Jakobsen – 13 (3,2,3,2,3)
8 Andreas Lyager – 10 (2,3,3,2)
18 Emil Breum – 2 (2,0)

2. Velká Británie – 33 bodů
1 Daniel Bewley – 14 (1,2,2,3,3,3)
2 Adam Ellis – 8 (3,1,2,1,1)
3 Tom Brennan – 8 (2,2,1,1,2)
4 Richie Worrall – 3 (1,1,0,1)
17 –neobsazeno–

3. Česká republika – 32 bodů
9 Jan Kvěch – 6 (1,2,2,N,1)
10 Eduard Krčmář – 9 (2,1,2,2,2)
11 Petr Chlupáč – 0 (0,N,0,N)
12 Václav Milík – 16 (2,3,3,3,3,2)
19 Daniel Klíma – 1 (0,1)

4. Ukrajina – 6 bodů
13 Marko Levishyn – 4 (1,0,1,1,1)
14 Vitalii Lysak – 1 (0,1,0,0,0)
15 Stanislav Ogorodnik – 0 (0,0,0,0,0)
16 Nazar Fedorchuk – 0 (N,0,N,0) 0
20 Nazar Parnitskiy – 1 (0,1 )

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*