Zmazlik v Malille pokořil rekord

Podobně, jako v Praze, tak i ve švédské Malille ohrozil začátek závodu déšť. Zatímco v Praze se počasí nakonec umoudřilo a poté, co pořadatelé předvedli “balet” při odstraňování krycích plachet z dráhy, nebyl začátek závodu ohrožen, v Malille se pořadatelé zapotili ještě více. Po téměř třech hodinách tvrdé práce, tedy cca dvě hodiny po plánovaném začátku akce, dokázali trať uvést do provozuschopného stavu. Poklonu pořadatelům vysekl bývalý plochodrážní jezdec a současný expert na Eurosportu Piotr Protasiewicz a také Andžejs Lebeděvs. 

Phil Morris mohl dát závodu zelenou až ve 20:50 a závod tak mohl se zpožděním začít. Dráha byla těžká, ale velmi dobře připravená a diváci mohli sledovat pěkné souboje, například když Mikkel Michelsen ukradl v posledním kole třetí jízdy Lebeděvsovi tři body. Ne všechny pokusy o útok byly úspěšné, což zjistil Tai Woffinden, kterého soupeři pravidelně poráželi i přesto, že byl na dráze velmi aktivní, ale letos se Britovi prostě ve světové soutěži nedaří. Také Szymon Woźniak zjistil, jak je těžké závodit s elitou, bojoval ze všech sil, ale jeho chyby, zejména prohra v jedenácté jízdě, jej bohužel vyřadily ze semifinále. 

V prvních dvou sériích si nejlépe vedli ti, co nejlépe odstartovali, což byl třeba Robert Lambert nebo Max Fricke, který nahradil zraněného Jasona Doyla, poté jejich roli převzal Jack Holder, který si ze své první jízdy přivezl nulu. To ho zřejmě nakoplo k tomu, aby své výkony zlepšil a poté čtyřikrát vyhrál. Pěkné boje předváděl i Bartosz Zmarzlik, když v deváté jízdě stíhal Dominika Kuberu a ve čtvrtém kole ho dokázal předjet, ale v závodě si špatně nevedl ani Kubera. Své padesáté semifinále v řadě na turnaji GP si zajistil Bartosz Zmarzlik, ale vybojovat si postup do semifinále dokázal opět i Dominik Kubera. Osm bodů Fredrika Lindgrena tentokrát na postup do semifinále nestačilo, a tak skončil těsně za jeho branami. 

V semifinále pomohl výběr dráhy Frickemu i Holderovi, protože nejrychleji odstartovali a hnali se pro postup do finále, Michelsenovi tak zůstali jen “oči pro pláč”.  Ve druhém semifinále Zmarzlik neodstartoval zrovna nejlépe a snažil se pokořit Lamberta a Kuberu. Od druhého kola se do toho “opřel” a nejprve udolal Kuberu a poté si namazal na chleba i Lamberta. 

Ve finále Zmarzlik po startu chvíli sledoval Frickeho, ale pak se rozhodl na něj zaútočit. Ten se snažil odolávat, ale Zmarzlika nedokázal udržet za svými zády. Zmarzlik si pak už jel pokojně pro vítězství. V Malille vyhrál již v letech 2017, 2021, 2022 a v roce 2024 si tedy připisuje další vítězství. Taktéž se mu povedlo překonat patnáct let starý rekord Jasona Crumpa. Tomu se v roce 2021 povedlo přeskočit rekordmana Tonyho Rickardssona, kterého postupem času překonali Tomasz Gollob a Greg Hancock, ale Crumpa nedostihli, to se podařilo až nyní Zmarzlikovi. 

Janu Kvěchovi se v Malille příliš nedařilo a skončil se dvěma body na patnáctém místě. Nutno však dodat, že tento mladý jezdec je mezi světovou elitou první rok a sbírá ve světových závodech cenné zkušenosti a dá se očekávat, že jich využije a časem dokáže, že mezi světovou špičku opravdu patří. Překvapivě se ve Švédsku nedařilo ani Martinovi Vaculíkovi, kterému ze zde nepovedlo ani jedno vítězství a ještě byl z poslední jízdy vyloučen. Šest bodů mu stačilo jedenácté místo. Na stupně vítězů ve švédské Malille tedy vystoupali Bartosz Zmarzlik, náhradník Max Fricke a Robert Lambert.

V současné chvíli šampionátu kraluje Bartosz Zmarzlik, který má 17 bodů náskok na Roberta Lamberta. Na třetí příčce se zatím drží Autralan Jack Holder se ztrátou jednoho bodu na Lamberta. Martin Vaculík je aktuálně pátý, Jan Kvěch šestnáctý.

Výsledky:
1. Bartosz Zmarzlik – 17 (1,3,3,2,2,3,3)
2. Max Fricke – 16 (3,3,2,2,1,3,2)
3. Robert Lambert – 14 (3,3,1,1,3,2,1)
4. Jack Holder – 14 (0,3,3,3,3,2,0)
5. Mikkel Michelsen – 10 (3,0,0,3,3,1)
6. Dominik Kubera – 10 (2,1,2,2,2,1)
7. Andžejs Lebeděvs – 11 (2,2,2,2,3,0)
8. Dan Bewley – 9 (0,2,3,3,1,0)
9. Fredrik Lindgren – 8 (1,2,3,0,2)
10. Szymon Woźniak – 7 (3,0,1,3,0)
11. Martin Vaculík – 6 (2,1,2,1,d)
12. Leon Madsen – 5 (2,1,0,1,1)
13. Tai Woffinden – 4 (1,0,0,1,2)
14. Kai Hückenbeck – 3 (0,2,0,0,1)
15. Jan Kvěch – 2 (0,1,1,0,0)
16. Kim Nilsson – 2 (1,0,1,0,0)
17. Filip Hjelmland – nestartoval
18. Philip Hellström-Bängs – nestartoval

Foto: FIMSpeedway.com

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*