Daniel Klíma: „Vyhrát českou juniorku bylo pro mě překvapení“

Daniel Klíma patří mezi největší talenty české ploché dráhy poslední dekády. Plochá dráha však nebyla jeho první volbou. Cestu k ploché dráze mu pomohl najít jeho otec. V minulé sezóně ale prokázal, že se dokáže měřit s těmi nejlepšími ve své věkové kategorii i mimo ni. Ne náhodou odjel reprezentovat české barvy do italského Terenzana na ME dvojic, kde se stal základním kamenem tohoto týmu. V průběhu sezóny se stal také mistrem České republiky juniorů, čímž prokázal, že se s ním musí počítat. Kometa loňské sezóny se rozpovídala nejen o úspěších loňské sezóny, ale také o probíhající zimní přípravě či plánech na letošní rok.

Dříve jsi jezdil FMX. Proč jsi se rozhodl skončit a začít s plochou dráhou?

FMX jsem jezdil zhruba 2 roky. Hodně mě to bavilo a naplňovalo. Bohužel ale bylo strašně málo závodů a nějaký vlastní skok, který bych si mohl vyrobit před barákem, nepřipadal v úvahu. To mě donutilo tento sport opustit a začít hledat něco nového. Popravdě jsem tehdy nevěděl, jaký sport bude pro mě ideální. Táta chtěl už delší dobu, abych alespoň vyzkoušel plochou dráhu. Když s tím tedy přišel v době, kdy jsem se rozmýšlel nad jinými sporty, než FMF, řekl jsem si – proč ne. S odstupem času vím, že plochá dráha je pro mě sport číslo jedna a jsem rád, že jsem si cestu k ní nakonec našel.

Minulá sezóna byla pro tebe průlomová. Podařila se ti spoustu závodů. Na který z nich vzpomínáš nejvíce a nejraději?

Minulá sezóna byla hodně zvláštní. Vlastně jsem byl rád za každý závod, který se konal. Povedlo se mi více závodů, což mě samozřejmě těší. Nejraději ale přeci jen vzpomínám na Mistrovství Evropy do 19 let v Žarnovici. Tento závod byl pro mě vynikající a doufám, že takto povedených závodů bude jen přibývat.

Stal jsi se mistrem ČR v juniorech. Bylo to pro tebe překvapení? Nebo jsi za tímto titulem šel od začátku?

Rozhodně jsem nepočítal s tím, že bych mohl vyhrát. Chtěl jsem zajet, co nejlépe to půjde, jako se snažím v jakémkoliv jiném závodu. Vyhrát českou juniorku pro mě bylo překvapení, kterému jsem ale šel naproti. Vážím si toho.

V ME dvojic do 19 let jsi dokázal s Honzou Kvěchem a Petrem Chlupáčem zvítězit. Jak na tento závod vzpomínáš?

Na tento závod vzpomínám také velmi rád. Všichni tří jsme ten den přiváželi body. Nebyl to výkon o jednotlivci, ale skutečně se dařilo nám všem. Nakonec to vyšlo na zlato. Byl to pro nás moc pěkný závod.

V závěru minulé sezóny jsi byl povolán do Terenzana, kde jsi nastoupil se svými kolegy Josefem Francem a Zdeňkem Holubem v závodu ME dvojic. Zde jste skončili o bod čtvrtí. Ty sám jsi ale podal vynikající výkon a vyjel jsi 10 bodů (nejvíc z českého týmu). Byl to tvůj nejvydařenější závod v sezóně? Jak na to vzpomínáš?

Určitě závod v Terenzanu patřil k těm vydařeným. Pamatuji si, že před tímto ME dvojic jsem měl pár závodů, ve kterých jsem zajel špatně. O to víc si vážím toho, že jsem tam dokázal vyzávodit nějaké body a srovnat se. Byl jsem hodně rozhozený, a právě Terenzano mi vrátilo potřebný klid. Byla ale veliká škoda, že se nám nepodařilo vyválčit to třetí místo. Byli jsme od něj jen malý kousek. Taková je ale plochá dráha. Byla to pro mě cenná zkušenost.

Jak se připravuješ na příští sezónu?

Hlavně se snažím pořádně připravit motorky. Makám taky trochu i na sobě a své fyzické kondici a doufám, že to bude znát na výsledcích. Čas ale věnuji zejména technice, protože ta je základem tohoto sportu.

Co bude v následující sezóně tvojí prioritou? Budeš se zaměřovat spíše na závody v Česku nebo v zahraničí?

V Čechách se budu soustředit určitě na Mistrovství republiky juniorů. Co se týče zahraničí, budu se chtít co nejlépe umístit v Mistrovství Evropy. Tam bych chtěl vybojovat bednu, ale vím, že to bude těžké. V závodu Mistrovství světa jezdců do 19 let bych se chtěl probít do finále. Uvidíme, jak se mi bude dařit, ale věřím, že tyto plány dokážu naplnit.

Foto: M.Krupa/MotorMania.com.pl

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*