Zemřel Zenon Plech

Ve věku 67 let zemřel včera večer, v úterý 24.11., plochodrážní jezdec Zenon Plech, jeden z nejvýznamnějších polských závodníků na ploché dráze v historii, medailista z polských a světových šampionátů. Byl skutečnou mezinárodní superstar nastupujících 70. let, kdy si jeho velkolepý styl na plný plyn získal obdivovatele, ať už přijel kamkoli. Jel v osmi samostatných světových finále, devíti finále světového poháru týmů a šesti finále světových párů.

Skončil třetí na mistrovství světa v roce 1973 a poté v roce 1979 na druhém místě. Pětkrát vyhrál polské národní mistrovství (1972, 1975, 1979, 1985 a 1986) a dvakrát byl druhý (1981 a 1983). Byl také členem Polska na třetím místě ve Světovém poháru týmů v letech 1972 a 1981. Třetí místo Zenona Plecha ve světovém finále 1973 na Slezském stadionu v polském Chorzowě bylo kontroverzní. V posledním kole rozjížďky 19 se ho sovětský jezdec Gregory Khlynovski pokusil předjet na vedoucím pozici. Když se kolem něj prohnal Rus, Plech ztratil kontrolu nad svým motocyklem a spadl. Navzdory protestům jezdců, sovětských funkcionářů a při zohlednění dalších očitých svědků rozhodčí přijal Plechův protest, že ho Khlynovski srazil.

Angličan Peter Collins získal výhru, Plech získal 2. místo, přestože závod ve skutečnosti nedokončil, zatímco další Rus, Valery Gordeev, získal třetí místo, přestože také nedokončil, když narazil do Plechova spadlého motocyklu. Výsledek dvou bodů, které získal za druhé místo, umožnil Plechovi v šampionátu obsadit jasné třetí místo.

Čest jeho památce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*