Ulice ve Svítkově podle významných osobností Zlaté přilby

Ulice v Pardubickém Svítkově ponesou své názvy podle významných osobností spojených se závodem Zlatá přilba.  Jedná se o pět ulic v těsné blízkosti s plochodrážním stadionem ve Svítkově. Ve spolupráci zastupitelů městského obvodu Pardubice VI s činovníky AMK Zlatá přilba Pardubice byly vybrány a ulice pojmenovány podle těchto osobností:

Karel Mikulášek

Jeden ze zakládajících členů AMK ZP Pardubice. Do roku 1992 byl ředitelem závodu o zlatou přilbu. Plochá dráha se stala jeho celoživotním koníčkem. Byl nejen předsedou pardubického klubu, ale působil také jako předseda Československé plochodrážní komise i jako steward mezinárodní motocyklové federace FIM.

Miloslav Špinka

Je bývalý Československý motocyklový závodník, reprezentant v ploché dráze a ledové ploché dráze. Několikrát startoval v nejslavnějším domácím závodu o Zlatou přilbu, v němž v roce 1947 obsadil před sto tisíci diváky třetí místo. Po skončení závodní kariéry se podílel na výchově nových nadějí tohoto sportu. Z jeho rad čerpal i jeho syn Milan, který v roce 1973 vyhrál Zlatou přilbu a rok na to se stal mistrem světa na ledové ploché dráze.

František Hladěna

V roce 1929 stál společně s Adolfem Trnkou u zrodu závodu motocyklů na travnaté dráze dostihového závodiště v Pardubicích. Sám František Hladěna dal tomuto podniku jméno Zlatá přilba Československa a zúčastnil se prvního ročníku tohoto závodu. V něm nakonec ve finále obsadil čtvrté místo. Tragicky zahynul v době heydrichiády.

Jaroslav Machač

Je bývalý český motocyklový závodník a reprezentant v ploché dráze. V Mistrovství Československa  na klasické ploché dráze v roce 1959 skončil na druhém místě, o rok později dokázal tento závod vyhrát. Několikrát startoval v Mistrovství světa jednotlivců. V mistrovství světa družstev 1960 v Göteborgu skončil na 3. místě. Ve  Zlaté přilbě v roce 1962 dojel druhý.

Ladislav Živný

Na svítkovském oválu odmával bezpočet závodů.  Veřejnosti se vryl do paměti především svým elegantním motýlkem během mnoha Zlatých přileb. V roli startmaršála tohoto závodu působil od roku 1964.

Foto: Český rozhlas Pardubice

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*