Milíka od finálové jízdy dělila rozbitá dráha a trochu štěstí

První závod Speedway Euro Championship nezačal vůbec špatně. Závodu přálo i počasí a nad stadionem v Güstrowě svítilo po celé odpoledne sluníčko.Divácká kulisa byla taktéž výborná, fanoušci především povzbuzovali domácí závodníky Kaie Huckenbecka a Kevina Wölberta. Startovní listina slibovala velké boje a dráha byla připravena. Krátce po půl sedmé začal slavnostní nástup, pět minut po sedmé první jízda.

Úvodní jízdu SEC 2019 vyhrál mladý Smektała, dobře si vedl i Lindbäck, Hampel a především ve třetí jízdě Václav Milík. Ten úspěšně odolával soupeřům Jepsenovi Jensenovi, Worynovi a Przedpelskimu. A další senzace pro české fanoušky pokračovala v šesté jízdě, kdy za svými zády nechal Grigorije Lagutu, jednoho z favoritů seriálu, Wölberta a také Thomsena, který však jízdu pro technické problémy nedokončil. Zdálo se, že Milík je v dobré formě a že veškeré problémy, které ho sezónou provázely, jsou již minulostí. Jenže dráha již nebyla v tak dobrém stavu jako na začátku, začala být velmi rozbitá a spousta závodníků začínala mít s dráhou problémy. Pokud se vyhýbali rozbitým úsekům, neměli dostatečnou rychlost, pokud do rozbitého místa vjeli, koledovali si o pád. Třeba jako Pawel Przedpelski v deváté jízdě, když před cílem upadl na dráhu. Naštěstí se jezdci nic nestalo, do depa odešel po svých a do dalších jízd nastoupil. A pád se nevyhnul ani Václavu Milíkovi, který po skvělém startu ve dvanácté jízdě upadl a byl vyloučen. Po pádu si v další jízdě nevyjel ani jeden bod, a přestože ve své poslední jízdě vybojoval dva body, když nestačil pouze na Smektału, na předposlední rozjížďku s názvem Race off to nestačilo. Jeho postup také trochu závisel na domácím Huckenbeckovi, který svým vítězstvím odsunul pardubického jezdce z pozice možného postupu.

Navrátilec Nicki Pedersen také nezačal úvodní kolo seriálu špatně. Dva body značily dobrý rozjezd, jejž sledovala na místě i přítelkyně Natascha. V osmé jízdě však skončil na posledním místě za Madsenem, Worynou a Michelsenem. Další jízdu, ihned po úpravě dráhy, dokončil opět na druhém místě a stejně tak i tu další. Jenže nula z jeho druhé jízdy byla tou, která připravila dánského závodníka o postup do Race off. Přestože se v poslední jízdě na jeho konto připsaly poslední dva body, byl na tom s celkově 8 body stejně jako Václav Milík, a tedy za postupovými místy. A pokud je na stadionu Nicki Pedersen a dojde ke kolizi mezi ním a jiným závodníkem, většinou dochází k vypjaté situaci. A ta nechyběla ani zde. V osmnácté jízdě ve druhém kole došlo k blízkému kontaktu mezi dánským bouřlivákem a Bellegem. David Bellego se poroučel k zemi a fanoušci na stadionu měli jasno – viníkem je Nicki Pedersen. Jenže rozhodčí Jesper Steentoft, po chvíli napětí, vyloučil z opakované jízdy Francouze, jakožto viníka svého pádu. Z opakovaných záběrů pak bylo jasné, že rozhodčí rozhodl správně. I přesto si Nicki od diváků na stadionu poslechl nespokojený pískot.

Hvězdou večera byl Grigorij Laguta, který se sice nestal neporaženým, ale rozhodně byl nejsuverénnějším jezdcem závodu. Přestože se po jedné z rozjížděk byl podívat na rozbitá místa na dráze a nespokojeně kroutil hlavou, při jízdě na něm nebylo nic znát. S dráhou si poradil naprosto perfektně a při jeho jízdách, jakoby dráha neměla chybičku. Dvanáct bodů, a průběžné prvenství, vyslalo Lagutu přímo do finále, společně se Smektalou, který měl o bod méně, shodně s Antonio Lindbäckem. Do Race off postoupili již zmíněný Lindbäck, Jepsen Jensen, Madsen a Huckenbeck, v kterého vkládali naděje všichni Němci na stadionu i u přímých přenosů. Ale právě tato jízda se mu vůbec nevyvedla a skončil na posledním místě. Do finále postoupil Lindbäck a Madsen. Nejlépe odstartoval finálovou jízdu Laguta, na kterého se několikrát snažil dotírat Madsen. Jenže Grigorij moc dobře věděl co je ve hře a své první místo si pohlídal až do konce čtvrtého kola a stal se tak vítězem úvodního závodu Speedway European Championship. Vítězstvím si vysloužil také zlatou vestu jako vedoucí jezdec v průběžném pořadí. Na závěrečném ceremoniálu nechyběl ani jeho syn. Faux pas přišlo při spuštění hymny, kdy zněla z reproduktoru úplně jiná melodie, než ta ruské hymny.

Výsledek:
1. Grigorij Laguta – 15 (2,2,3,3,2,3)
2. Leon Madsen – 11 (0,3,2,3,1,2)
3. Bartosz Smektała – 12 (3,3,1,1,3,1)
4. Antonio Lindbäck – 11 (3,1,3,3,1,0)
5. Michael Jepsen Jensen – 10 (2,0,3,2,3)
6. Kai Huckenbeck – 9 (0,2,2,2,3)
7. Václav Milík – 8 (3,3, Fd, 0,2)
8. Kacper Woryna – 8 (1,2,2,3,0)
9. David Bellego – 8 (1,2,3,2,Fd)
10. Nicki Pedersen – 8 (2,0,2,2,2)
11. Jarosław Hampel – 7 (3,3,0,1,0)
12. Mikkel Michelsen – 7 (2,1,1,0,3)
13. Robert Lambert – 4 (1,0,1,1,1)
14. Paweł Przedpełski – 3 (0,1,F,0,2)
15. Anders Thomsen – 3 (0,R,1,1,1)
16. Kevin Woelbert – 2 (1,1,0,0,0)
17. Tobias Busch – nestartoval
18. Ben Ernst – nestartoval

Foto: Tauron Speedway Euro Championship (Jarek Pabijan)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*