Zvítězí v jubilejním ročníku Zlaté přilby další český jezdec?

Již to bude sedmdesát let od doby, kdy poprvé vyjely plochodrážní motocykly se závodníky, kteří bojovali do posledních sil, aby získali cennou trofej – Zlatou přilbu. Za celé roky se stal závod tradičním a neodmyslitelně patřícím k městu Pardubice. A přestože se dnes nechal Tomáš Topinka, jeden z vítězů zlatého klenotu, na tiskové konferenci AK Markéta slyšet, že je závod podle jeho názoru výjimečný spíše pro české jezdce, každoročně na svítkovský ovál přijíždí největší hvězdy současnosti. 

Čeští fanoušci měli důvod k největší radosti hned několikrát. Naposledy tomu bylo při vítězství Václava Milíka v loňském ročníku. Domácí fanoušci vytvořili neuvěřitelnou atmosféru, kterou si přítomní budou pamatovat několik let. Euforie byla silná o to víc, že se na toto vítězství čekalo velmi dlouho, přesněji od roku 1996, kdy vyhrál Tomáš Topinka, další český závodník, který měl tu výsadu nasadit si zlatou přilbu po fantastickém vítězství ve finálové jízdě. 

Mezi vítěze nepochybně patří i Antonín Kasper ml., který již bohužel není mezi námi. Zanechal za sebou však několik plochodrážních úspěchů, mezi které patří právě i vítězství závodu Zlatá přilba. Zvládl tak zopakovat úspěch svého otce, Antonína Kaspera z roku 1963, neboť i on se může pyšnit tímto vítězstvím.

Zlatou trofej získalo celkem 11 českých a československých jezdců, mezi které patří Zdeněk Pohl, který vyhrál první ročník v roce 1929, František Juhan – jezdec, který byl posledním vítězem před dlouhou pauzou při druhé světové válce. Poté, co tato pauza skončila si vítězství připsal na svůj účet další Čechoslovák Hugo Rosák (r. 1947). O čtyři roky později zvítězil Jan Lucák a o dalších deset let, kdy následovala další delší pauza, zvítězil Oldřich Klaudinger. I Milan Špinka patří mezi vyvolené se zlatou trofejí (r. 1973).

Československého rekordmana však nikdo ještě nepřekonal a zdá se, že jen tak někdo ani nepřekoná. Je jím Jiří Štancl, který získal neuvěřitelných 5 zlatých přileb. Ani ve světě nebylo moc jezdců, kteří by tento triumf překonali. Jediným závodníkem, který toto množství získaných přileb překonal, byl Ole Olsen. Přesto patřil a stále patří Jiří Štancl k nejlepším jezdcům nejen Zlaté přilby, ale především k nejlepším jezdcům České republiky a Československa a také ke světové špičce. 

Všichni si bezpochyby přejí, aby se letošní ročník Zlaté přilby města Pardubic stal dalším ročníkem, kdy závod ovládne český jezdec, aby se celkový počet vyhoupl na dvanáct vítězných jezdců, aby ti, co minulý rok závod propásli, zažili neskutečnou atmosféru. Podaří se to? To zjistíme již 30. září! 

Pořadatelé navíc zajistili autogramiádu žijících legend Zlaté přilby, kde nebude chybět Václav Milík, Tomáš Topinka, Jiří Štancl a další. Autogramiáda začne v 10 hodin v Paláci Pardubice (Masarykovo náměstí 2799).

Čeští a Českoslovenští vítězové v historii ZP:
1929 – 1. ročník – Zdeněk Pohl (Československo)
1938 – 9. ročník – František Juhan (Československo)
1947 – 10. ročník – Hugo Rosák (Československo)
1951 – 12. ročník – Jan Lucák (Československo)
1961 – 13. ročník – Oldřich Klaudinger (Československo)
1963 – 15. ročník – Antonín Kasper (Československo)
1973 – 25. ročník – Milan Špinka (Československo)
1974 – 26. ročník – Jiří Štancl (Československo)
1976 – 28. ročník – Jiří Štancl (Československo)
1978 – 30. ročník – Jiří Štancl (Československo)
1981 – 33. ročník – Jiří Štancl (Československo)
1982 – 34. ročník – Jiří Štancl (Československo)
1991 – 43. ročník – Antonín Kasper ml. (Československo)
1996 – 48. ročník – Tomáš Topinka (Česká republika)
2017 – 69. ročník – Václav Milík (Česká republika)

Foto: Petr Makušev

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*